229
502467

Edward Weston

(USA, 1886-1958)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Edward Weston
(USA, 1886-1958)

"Oregon Coast, 1939".

Signerad Cole Weston samt stämplad "Negative by Edward Weston, print by Cole Weston" a tergo. Framtagen 1970-tal. Gelatinsilverfotografi 18,3 x 24 cm.

Proveniens

Camera Obscura, Stockholm. Inköpt 1978.

Camera Obscura, Stockholm, "Edward Weston", 16 december - 22 januari 1978.