232
520672

Robert Mapplethorpe

(USA, 1946-1989)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
54 000 SEK

Robert Mapplethorpe
(USA, 1946-1989)

"Kevin Farley N.Y", 1976.

Signerad Robert Mapplethorpe a tergo. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 35,5 x 35 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm. Mått inklusive originalram 63 x 63 cm. Ram och passe-partout utförda av fotografen.

Tilläggslista

Signerad Robert Mapplethorpe a tergo. Vintage. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Proveniens

Holly Solomon Gallery, New York.

Det var i början av 1970-talet som Robert Mapplethorpe först började samla på gamla fotografier och intressera sig för fotografi som konstart. Inledningsvis gjorde han endast montage av andras fotografier men 1972 började han ta egna bilder med en polaroidkamera. Etiketten ifrån Holly Solomon Gallery, på baksidan av detta fotografi, antyder att denna bild kan ha visats på galleriets porträttutställning 1977 vilket var en av Mapplethorpes allra tidigaste separatutställningar. Då hade han ännu inte infört ett system för numrering och signering av sina bilder. Det är således inte ovanligt att se omärkta fotografier från denna tidiga fas av hans karriär. Mapplethorpe arbetade med motiv på klassiska teman som stilleben, blommor, porträtt och nakenstudier. Allt fotograferat i genomtänkta kompositioner med en mycket personlig fotografisk stil som väckte stor uppmärksamhet. Detta gällde i synnerhet hans nakenstudier, som skildrade erotik och homosexualitet i en utmanande stil.

Just nu (26 mars-13 juli) visas ett urval av Mapplethorpes bilder på Grand Palais i Paris.

Formgivare

Robert Mapplethorpe föddes 1946 i New York och dog 1989 i Boston. Han är framför allt känd för sina svartvita, noggrant komponerade studiobilder, ofta med homoerotiska motiv eller blommor. Mapplethorpes formspråk är klassiskt och tidlöst men innehållet anses fortfarande provokativt. I sina motiv skildrar han ofta en del av New Yorks gayvärld under 1980-talet och i början av 90-talet. Han var samtida med Andy Warhol och Nan Goldin som också gjorde konst av det utlevande livet. Idag har hans bilder nästan nått ikonstatus och ses i alla möjliga sammanhang.