235
499974

Joel Brodsky

(USA, 1939-2007)
Utropspris
150 000 - 170 000 SEK
13 300 - 15 100 EUR
14 000 - 15 900 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Joel Brodsky
(USA, 1939-2007)

"The American Poet", 1967.

Signerad Joel Brodsky och numrerad 6/28. Ink Jet print, bildyta 76 x 76 cm. Framtagen senare. Den totala upplagan är 28 men enligt uppgift så hann fotografen bara signera 9 av dessa under sin livstid.

Tilläggslista

Korrekt teknik är Ink Jet print.

Proveniens

Snap Gallery, London.

Avbildad på omslaget till The Doors rockalbum “The Best of the Doors”, 1985.
Andrew Doe & John Tobler (red), "The Doors - In their own Words", 2001, avbildad omslag.

Joel Lee Brodsky var en amerikansk fotograf, mest känd för sina porträtt av välkända musiker. Under sin långa karriär hann han ta omslagsbilder till mer än 400 musikalbum med artister som B.B. King, Carly Simon, Barry Manilow, Kiss, Iggy Pop och Aretha Franklin. Det är Brodskys fotografier som till stor del varit med och format bilden av det amerikanska musiklivet under 1960- och 70-talet.
Den legendariska bilden av Jim Morrison togs 1967 i Brodskys studio i New York. Det är ett av de mest kända porträtten av sångaren i rockbandet the Doors. Bilden fångar hans odödlighet, en ung man på toppen av sitt liv, och har bidragit till Morrisons kultstatus. Hans lite farliga men samtidigt mjuka utstrålning förmedlas verkligen i Brodskys välkända bild. Han står barbröstad med utsträckta armar och tittar rakt in i kameran med intensiv blick i en, för många, provocerande kristuslik pose. Bilden kallas för “The American Poet” eller “Young Lion” och användes som omslagsbild på the Doors greatest hits album “The Best of the Doors” som släpptes 1985 (remastrade versioner kom 1991 och 2006).
Under sin livstid beslutade Brodsky att just det här motivet skulle tas fram i en upplaga om 28 exemplar. Han hann dock endast ta fram och signera 9 av dessa innan han dog vid 67 års ålder. Auktionens exemplar (6/28) är alltså bland de absolut sista som signerades av Brodsky.
Brodskys bilder har haft stor inverkan på myten om Jim Morrison. I en intervju 1981 beskrev fotografen själv den legendariska fotosessionen med den kraftigt berusade sångaren:
"You know, Morrison never really looked that way again, and those pictures have become a big part of the Doors' legend. I think I got him at his peak."

The Doors gav ut två album samma år som bilden togs, dels det självbetitlade debutalbumet, “The Doors”, och ”Strange Days” – enligt många deras bästa album. Brodskys bilder av the Doors användes till konvolutet på fem av deras album och han belönades med en Grammy för omslaget till “The Doors”, 1967.

Brodskys intresse för fotografi föddes redan under skoltiden. Efter examen på Syracuse University började han arbeta i en kamerabutik i Brooklyn samtidigt som han fotograferade själv på fritiden. Brodsky öppnade egen fotostudio redan 1964 men det var inte förrän en vän till honom frågade om Brodsky kunde ta bilder av ett folkrockband som han började inrikta sig på just rockfoto. En inriktning som visade sig vara mycket lyckosam. På 1980-talet slutade han dock att ta bilder av musiker och började istället arbeta med olika typer av reklamfotografi.
Under många år var Brodsky husfotograf hos Stax Records, ett skivbolag som gav ut flera av de bäst säljande artisterna inom soul och rhythm and blues. Brodsky hade dessutom en mycket stor privat skivsamling men ska inte ha lyssnat speciellt mycket på de artister som han plåtade. Han ska inte heller ha varit något särskilt stort fan av the Doors, trots att det var bilderna till just deras omslag som gjorde honom så känd.
Sedan 2000-talets början har det internationella intresset för både Brodskys bilder och rockfoto i allmänhet vuxit mer och mer. Brodskys fotografier har visats på flertalet utställningar runtom i USA och Europa.

Text in English available on our website.