242
510551

Anton Corbijn

(Holland, Född 1955)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 500 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris

Anton Corbijn
(Holland, Född 1955)

"Kate Moss, New York, 1996". SÄLJS VT 2015.

Signerad Anton Corbijn på etikett a tergo. Upplaga 3/6. Framtagen 2009. Digital print monterad på dibond och ramad, bildyta 100 x 100 cm. Bladstorlek 146 x 146 cm. Upplaga 6 + 2 AP.

Proveniens

Stellan Holm Gallery, New York.

Francis Hodgson & Anton Corbijn, "Anton Corbijn -Inwards and Onwards", 2011, avbildad helsida sid 74.

Motivet användes som affisch till Corbijns utställning på Fotografiska i Stockholm, "Inwards and Onwards", 14 januari - 15 maj 2012.