248
520674

Cindy Sherman

(USA, Född 1954)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Cindy Sherman
(USA, Född 1954)

"Untitled".

Signerad Cindy Sherman och daterad 1985 och numrerad 39/125 a tergo. C-print, bildstorlek 35,5 x 35,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 40 cm.

Proveniens

Metro Pictures, New York. Inköpt 1987.

Under 1970-talet och framåt kom diskussioner kring fotografi som dokumentärt medium att bli en viktig del i många konstnärskap. Man frångick tanken om att fotografiet skulle återspegla verkligheten och började intressera sig för hur man med kamerans hjälp kunde konstruera nya identiteter. Sherman är en av de konstnärer som dragit diskussionen till sin spets då hon i serie efter serie fotograferat sig själv i olika identiteter och situationer.