258
516268

Liu Bolin

(Kina, Född 1973)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Liu Bolin
(Kina, Född 1973)

"No 1 Square", 2011.

Signerad Liu Bolin på certifikat utfärdat av Liu Bolin Art Studio. Upplaga 3/6. Giclee print, bildyta 119 x 94 cm. Upplaga 6 + 2 AP.

Proveniens

Fotografiska, Stockholm.

Liu Bolins mest kända och populära bilder hör till serien "Hiding in the City", ett fotografiskt projekt som började med en performance 2005. Det som gör dessa bilder unika är att Liu Bolin bokstavligt talat målar in sig själv i varje scen. Hans kropp liknar kamouflage vilket gör att Liu Bolin är både närvarande och frånvarande i varje fotografi. De finurligt arrangerade bilderna har gett honom det lite lustiga smeknamnet "Den osynlige mannen". Med sina verk vill han sätta fingret på hur de kinesiska konstnärerna, och de miljöer som dessa verkar i, behandlas av landets makthavare.
Detta verk hör till serien "Hiding in Sweden", bilden togs på Sergels torg när Bolin besökte Sverige 2011 - samma år som han hade en separatutställning på Fotografiska i Stockholm.