267
499199

Michel Comte

(Schweiz, Född 1954)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Michel Comte
(Schweiz, Född 1954)

"Beauty and beast", 1996.

Signerad Michel Comte och numrerad 3/7 på etikett a tergo. Baryt print, bildyta 57,5 x 72,5 cm.

Proveniens

Marla Hamburg Kennedy, New York.

Michel Comte är den Schweiziska konservatorn som bytte karriär och blev världskänd modefotograf. Comte gjorde sitt första internationella modejobb i Paris 1979 på uppdrag av Karl Lagerfeld för Chloè. Fotouppdrag för Amerikanska Vogue ledde honom till New York under tidigt 1980-tal, senare slog den rastlösa fotografen sig ner i Los Angeles. På bara några få år blev den autodidakta Comte en av de mest eftertraktade modefotograferna i världen. Hans porträtt av kända personer inom film, konst och nöjesvärlden har visats i bland annat Vanity Fair och Vogue. Förutom porträtt och modebilder så omfattar hans tre decennier långa karriär även stora reklamkampanjer, högklassiga paparazzibilder och en serie fotografier tagna i Comtes favoritrum på Hotell Paris Ritz. Han har även arbetat mycket med dokumentärfotografi och rest i krigsområden som Irak, Afganistan, Bosnien, Sudan och Kambodja som fotograf för Röda korset och sin egen organisation Michel Comte Water Foundation.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

245. Astrid Sylwan, ”Skuru”.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
38 000

ditt bud
Fair warning
36 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK