275
506809

Irving Penn

(USA, 1917-2009)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Irving Penn
(USA, 1917-2009)

"Camel Pack", 1975.

Signerad Irving Penn och daterad november 1975 och numrerad 36/68 a tergo. Även stämplad "Photograph by Irving Penn copyright 1975" samt "hand-coated by the photographer" a tergo. Vintage. Platina palladium, bladstorlek 76 x 57 cm.

Proveniens

Camera Obscura, Stockholm. Inköpt 1977.

Camera Obscura, Stockholm, "Irving Penn", 3 november - 11 december 1977.

John Szarkowski, "Irving Penn", 1984, avbildad bild 126.
Irving Penn m.fl, "Passage, a work recorded", 1991, avbildad sid 219.
M. A Foresta & W. F Stapp, "Irving Penn: Master Images", 1990, avbildad sid 64.
Colin Westerbeck m.fl, "Irving Penn: A Career in Photography", 1997, avbildad sid 20.
Irving Penn & John Szarkowski, "Still Life by Irving Penn", 2001, avbildad.
Sarah Greenough & Irving Penn, "Irving Penn: Platinum Prints", 2005, avbildad bild 70.

Irving Penn, en av världens mest hyllade fotografer, en mästare inom modefotografi där han revolutionerade och skapade skola med sina eleganta bilder. Förutom sina berömda modebilder och porträtt kom Penn senare även att arbeta med stilleben. Bilderna han skapade visade alla samma goda blick för ljussättning och raffinerat enkla kompositioner. Personer och objekt är alltid avbildade i ateljé mot ljusa diskreta bakgrunder med minimal användning av rekvisita och med naturligt ljus.

Penn isolerade sina subjekt -allt från fotomodeller, konstnärer och författare till krigare från Nya Guinea- lyfte dem ur deras sociala kontext och fotograferade dem i sin studio. Han menade att på så sätt förstärktes deras individualitet och fokus flyttade från helheten till detaljerna. Penn arbetade på samma sätt med sina stilleben. De är noggranna kompositioner av till exempel cigarettfimpar, stålblock, djurkranier och skickligt arrangerade grönsaker, fotograferade i hans studio framför samma typ av bakgrunder. Också dessa bilder är på sätt och vis intima porträtt där ett upphittat cigarettpaket kan avbildas med samma seriositet och elegans som ett vackert ansikte eller en klänning från Dior.

Irving Penn föddes 1917 i New Jersey, USA. Han studerade måleri, teckning och grafisk design på University of Arts i Philadelphia. Efter studierna flyttade han till New York och fick arbete som frilansande designer och illustratör.
Under somrarna 1937 och -38 arbetade han som obetald assistent till dåtidens mest innovativa och inflytelserika art director, Alexey Brodovitch på Harper’s Bazaar. Några år därefter lämnar han New York för att satsa på måleriet men återvänder efter tre år och får då arbete som assistent till den legendariska art directorn Alexander Liberman på Vogue. Hans första uppgift på Vogue blev att övervaka designen av omslagen. Det var under denna period som Penn, skolad i måleri och design, beslutar sig för att istället övergå till fotografi som uttrycksform.

1953 öppnade Penn sin egen studio. Förutom sina konstnärligt fria projekt och speciella tolkningar av kommersiella uppdrag är han även känd för sin uppfinningsrikedom i mörkrummet. Penn experimenterade med olika material och under 1960-talet lärde han sig den gamla mycket avancerade tekniken att använda platina i stället för det mer konventionella silvret vid kopieringen. Platinatekniken ger vackra sammetslena toner i bilden och är en av de mest hållbara fotografiska processerna. Den kräver dock timmar av förberedelser och en mycket exakt kontroll i mörkrummet. Penn har mer än någon annan fotograf förstått och utvecklat Platina-Palladium-tekniken till fulländning. Den komplicerade metoden bygger på att alla biprodukter tas bort så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Detta gör fotografiet extremt hållbart. Bilderna framställs för hand och varje fotografi är behandlat separat för att få bästa djup och rikedom i nyanser och uttryck. Därför finner man oftast stämpeln ”hand-coated by the photographer” på baksidan av Irving Penns fotografier, så också på auktionens ”Camel Pack”.

Formgivare