278A
519141

Lewis Hine

(USA, 1874-1940)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lewis Hine
(USA, 1874-1940)

LEWIS HINE, Gelatinsilverfotografi, stämplad.

"Steel-worker". Stämplad "Lewis W. Hine, Interpretive Photography, Hastings-on-Hudson, New York" a tergo. Bildyta 24,5 x 19,3 cm. Bladstorlek 25,4 x 20,2 cm.

Kopierad på tonat papper.
Betitlad med blyerts a tergo.
Märkt "PF 4565" a tergo.
Märkt "PA002118 a tergo.
Märkt "P75.5.2.104" a tergo.
God kondition.
Obetydligt slitage.

Proveniens

Troligen inköpt på Photofind Gallery, New York, på mitten av 1980-talet.