283
524121

Olafur Eliasson

(Island, Född 1967)
Olafur Eliasson, "Waterfall Series", 1996.

"Waterfall Series", 1996.

Tre delar. Del 1, signerad Olafur Eliasson och daterad 1996 och märkt "Prøvetryck" på etikett a tergo. Del 2, signerad Olafur Eliasson och daterad -96 a tergo. Del 3, signerad Olafur Eliasson och daterad 1996 a tergo. C-print, 36 x 24 cm /vardera.

Utropspris:

140 000 - 160 000 SEK

13 200 - 15 100 EUR

13 600 - 15 500 USD

Klubbat pris:
Tilläggslista

Droit de Suite (d)

Proveniens

Stalke Galleri, Köpenhamn.

Matthew Drutt (red), "Olafur Eliasson: Photographs", 2004, hela "The Waterfall Series" om 50 delar avbildad.

Eliassons stora verk "The Waterfall Series", 1996, består av totalt 50 delar, utförda i en upplaga om 3. Auktionens tre exemplar är utanför upplagan, signerade och daterade 1996 med proveniens Stalke Galleri, Köpenhamn.

"The Waterfall Series" är en svit bilder som Eliasson började ta 1995 under sina årliga semestrar på Island. Bilderna togs när han promenerade, seglade, klättrade eller flög, han ska ha varit särskilt förtjust i ett fall vid namn Skogafoss. Oftast börjar han fotografera vid fallets fot och tar sig sedan vidare uppåt för att ta nya bilder.

Eliasson låter sig ofta inspireras av naturen eller naturfenomen från det skandinaviska landskapet. Hans motiv kan verka naturliga men är i högsta grad artificiella. Genom att ge bilderna av de isländska vattenfallen en ny onaturlig färgskala lyfter han motivet från att endast vara en, på många sätt banal, naturskildring till att bli ett samtida idébaserat konstverk.
Eliasson utforskar gärna de flytande gränserna mellan natur och kultur. Han använder sig ofta av olika typer av artificiellt ljus och teknologiska lösningar i sina verk. I ett av de största verk han någonsin gjort, det uppmärksammade projektet ”New York City Waterfalls” från 2008, använde han sina tidigare bilder av vattenfall som utgångspunkt. Projektet består av fyra konstgjorda fall på olika platser i New Yorks stadskärna. Det var ett av de allra dyraste offentliga konstprojekt som visats i staden och blev mycket omtalat.