302
527582

Jacques Henri Lartigue

(Frankrike, 1894-1986)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707 - 883 EUR
752 - 940 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jacques Henri Lartigue
(Frankrike, 1894-1986)

"The Zyx 24 Takes Off, Rouzat, September 1910".

Signerad J.H. Lartigue. Framtagen senare. Gelatinsilverfotografi, bildyta 24 x 33 cm.

Tilläggslista

Framtagen senare.

Proveniens

Camera Obscura, Stockholm.

Richard Avedon (red), "Jaques Henri Lartigue; Diary of a Century", 1970, avbildad.
Vicki Goldberg, "Jaques Henri Lartigue: Photographer", 1998, avbildad helsida sid 53.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?