"Secco Marina, Venedig 1987".
Signerad Anders Petersen och daterad 1987 a tergo. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 47 x 31,7 cm.
Moderna Museet, Stockholm, ”Karnevalen i Venedig”, 14 september – 3 november 1991.
Galleri Tornhuset, Luleå, ”Karnevalen i Venedig”, 1991.
Landskrona Museum, ”Karnevalen i Venedig”, 1992.
Helsingborgs stadsteater, ”Karnevalen i Venedig”, 1992.
Ralph Nykvist och Anders Petersen m.fl, "Karnevalen i Venedig", 1991, avbildad bild 28.