34
526359

ALVAR AALTO, sideboard, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Ab för Artek, Finland sannolikt 1930-40-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
2 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, tvålådigt, stämpelmärkt under den ena lådan AALTO DESIGN MADE IN FINLAND. 80 x 45 cm, höjd 69 cm.

Skador.