39
434887

OKÄND FORMGIVARE, möjligen en skiss av Alvar Aalto tänkt för Valaistustyö, golvlampa 1950-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fyrsidig fot, lackerad i beige, ben med beigebrunt konstläder och mässing, omvänt konisk skärm med lameller i mässing och beigelackerad metall. Höjd ca 172,5 cm.

Smärre slitage, skärmen lös mot benet.

Proveniens

Marleine ( Marie-Madeleine ) Perrochet, schweizisk assistent åt Alvar Aalto mellan åren 1955-57 samt 1958-59. Hon höll bl.a i projektet med Aaltos "Maison Carré" i Bazooches-sur-Guyonne, Frankrike, 1958-59.