423
502212

Jeppe Hein

(Danmark, Född 1974)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 500 - 21 900 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jeppe Hein
(Danmark, Född 1974)

"Mirror Neon Cube"

Utförd 2006. Upplaga 1/5 + 2 AP. Spegelglas, rostfritt stål och neonrör. Höjd 100, bredd 100 och djup 100 cm. Signerat certifikat medföljer verket.

Proveniens

Galleri Nicolai Wallner, Köpenhamn.

Galleri Nicolai Wallner, Köpenhamn, "Jeppe Hein: reflection", 1 september - 21 oktober 2006.

Den danska konstnären Jeppe Heins installationer och skulpturer kännetecknas av en estetisk kombination av teknologi och humor och har vissa likheter med 1970-talets minimalistiska och konceptuella konst. Konstnären leker med våra sinnesupplevelser och låter publiken spela en aktiv roll. Hans filosofi är ”konst som kommunikation” och ofta inbegriper hans verk ett stort mått av interaktion, det kan till exempel handla om att verken på olika sätt reagerar på mänsklig närvaro genom rörelser. Heins verk är fulla av överraskningar och ofta når de inte sin fulla potential förrän betraktaren interagerar med verket, då tänds lampor, rök sprutas ut eller hela skulpturen skakar. Så här förklarar han sin syn på förhållandet mellan objekt och betraktare: ”For me, the concept of sculpture is closely linked with communication… By challenging the physical attention of the viewer, an active dialogue between artwork, surrounding and other visitors is established that lends the sculpture a social quality.”

I verket ”Mirror Neon Cube” har han arbetat med tre av sina favoritmaterial nämligen spegelglas, rostfritt stål och neonrör. Speglarnas reflektioner används för att lura betraktarens öga och öppna upp nya och oväntade synfält. Här är tre speglar sammanfogade som ett hörn kombinerat med tre L-formade neonrör. Speglarna reflekterar både det omgivande rummet och neonrörens linjer och skapar på så sätt illusionen av en svävande kvadratisk kub i neon.

Ett annat tema som är signifikativt för Hein är labyrinter vilka han oftast skapar med hjälp av speglar eller vattenstrålar som styrs av sensorer. På senare tid, efter att han blev utbränd, har han även influerats av österländsk kultur som meditation, yoga och zenbuddhism. I flera av de senare verken använder han sig på olika sätt av buddhistiska meditationsskålar av metall.

Jeppe Hein är född i Köpenhamn men bor och arbetar just nu i Berlin. Sedan studierna på Kongelige Danske Kunstakademin i Köpenhamn och Städelschule i Frankfurt am Main har han skapat ett flertal offentliga konstverk och ställt ut på museer som 21st Century Museum of Contemporary Art i Kanazawa, Neues Museum i Nürnberg och AroS Museum of Art i Århus. Under våren 2013 visades en stor separatutställning med Jeppe Heins verk på Bonniers Konsthall i Stockholm. Den hade titeln “A Smile For You” och ordnades i samarbete med Wanås konst med frågeställningen “Vad är lycka för dig?” som ett centralt tema. Det är precis så som Hein arbetar, han har en stor nyfikenhet på sin publik, deras reaktioner och reflektioner.

När det gäller hans många offentliga konstverk så svävar de, precis som övriga verk, någonstans mellan skulptur, arkitektur och installation. Fontänen “Appearing Rooms” är permanent installerad på flertalet platser i Europa bland annat på London's South Bank. Heins serie med parkbänkar “Modified Social Benches” tar parkbänken till en helt ny nivå när det gäller form och egenskaper. Det är taktil konst som handlar om att leva i nuet.
Jeppe Hein är en konstnär som bokstavligen befinner sig mitt i samtiden. Han var med och startade OTTO – ett icke-kommersiellt utställningsforum som organiserade konstutställningar och event på olika platser i Danmark mellan 1997 och 2000. Tillsammans med sin syster driver han “Karriere Bar”,
en bar och restaurang i Köpenhamn med platsspecifika konstverk av internationella konstnärer integrerade i inredningen. Där finns verk av t.ex. Olafur Eliasson, Ernesto Neto och Jeppe Hein själv.