431
498263

Claes Oldenburg

(Sverige/USA, 1929-2022)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Claes Oldenburg
(Sverige/USA, 1929-2022)

Utan titel

Signerad C.O. och daterad -81. Bly, bemålad. Höjd 19, bredd 15,5, djup 7 cm.

Proveniens

Konstnärens egen samling.

Rheinhallen, Messegelände, Köln, "Westkunst", 30 maj - 16 augusti 1981.

Kunstforum International, nr 2-3 1981, avbildad sid 88-89.

Kunstforum International gjorde en specialutgåva om utställningen "Westkunst", nr 2-3 1981. Verket är avbildat på installationsbild sid 88-89. Installationen visar Oldenburgs återgivning av "The Store" från 1961, med de ursprungliga objekten inlånade, samt några nya verk såsom den aktuella Köln-katedralen.