439
520991

Milton Resnick

(USA, 1917-2004)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Milton Resnick
(USA, 1917-2004)

"Untitled"

Signerad Resnick och daterad 1975 a tergo. Duk 153 x 153.

Proveniens

Max Hutchinson Gallery, New York.
Galerie Nordenhake, Malmö.

Albright Knox Art Gallery, New York, "American painting of the 1970's", 8 december 1978 - 14 januari 1979.
Newport Harbor Art Museum, Newport Beach, USA, "American painting of the 1970's", 3 februari - 18 mars 1979.
The Oakland Museum, Oakland, USA, "American Painting of the 1970's", 10 april - 20 maj 1979.