46
439408

PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, för Möbelstil, Jönköping 1940-50-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Betsade ben och armlän, stoppad sits och rygg med röd tygklädsel. Etikettmärkt.

Smärre slitage.

Modellen enligt uppgift formgiven av Philip Arctander (1916-1994), dansk arkitekt, och visades i butiken NY FORM i Köpenhamn 1944, i samband med en tävling.
Arctander är tämligen okänd som möbeldesigner, en syssla han hade i unga år, men kom senare att etablera sig inom andra områden som arkitekt.
Stolsmodellen som producerats i Norge, Danmark och Sverige har tidigare tillskrivits Martin Olsen, Norge.