Arne Jones E1299
60
524914

HANS J WEGNER, skalstol, Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
22 500 SEK

Formpressad plywood av mahogny, benställning av bok, sitsen monterad med knappar för överdrag. Stämplad FH. Bredd 68 cm.

Smärre slitage.

Johan Møller Nielsen, "Wegner en dansk møbelkunstner", Gyldendal, 1965, modellen avbildad sid 82.

Modellen formgiven år 1948.