88
529227

CHARLES & RAY EAMES, "Lounge Chair", enligt uppgift licenstillverkad för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Formpressad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädda i svart skinn, svartlackerad metallfot.

Slitage, smärre skador.

Proveniens

Tidigare medarbetare på Nordiska Kompaniet, Stockholm, erhållen från NK Inredning, som sålde Eames licenstillverkade möbler på 1960-talet.