1001
505568

GRÄDDSNÄCKA, av Daniel Elfbom, Gävle 1784. Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval på svängda bladfötter, livet med driven och ciselerad dekor av blommor, uppsvängd hänkel med blad. Stämplat vapen undertill. Längd 18 cm, vikt 219 gram.

Proveniens

Ägarvapen De Geer.