1006
433444

KAFFEKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Cylindrisk på svängda bladfötter med dekor av girlander. På locket liggande blomsterkvist. Rakt trähandtag. Stämplar även på locket. Undertill lodangivelse 59 1/2 samt initialer. Höjd 24 cm, vikt 817 gram (inkl handtag).

Obetydliga bucklor på livet.