1011
514268

SOCKERSKÅLAR, ett par, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1803. Sengustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Ovala, urnformade på rektagulärfot med nollgaller och kulor. Graverad bladdekor, på locket bärknopp. Undertill minnesgravyr. Även locken med stämplar. Höjd 26 cm, vikt 1 370 gram. (2).

Proveniens

Irma von Hallwyl och löjtnanten Wilhelm von Geijer , paret vigdes i Tyska S:ta Gertruds kyrka i Gamla stan den 12 juni 1894. Paret bodde först i Helsingborg, men från 1902 på Vegeholm i Skåne, som var en gåva från Irmas föräldrar Wilhelmina och Walter von Hallwyl.