1013
520201

LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1779. Gustavianska.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Kolonnskaft, på rund kanellerad fot och kvadratisk fotplatta. Stämplat vapen. Höjd 20 cm, vikt 845 gram. (2).

Fastlödda manchetter.

Proveniens

Adliga ätten af Chapman. Samling Lindh.