1027
473297

KAFFEKANNA och GRÄDDKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Slät, bukig med hög hals, platt lock med ring och svängt handtag i ebenholts. Gräddkannan, invändigt förgylld. Höjd 21 resp 14 cm, vikt 656 resp 213 gram. (2).

Tilläggslista

Kaffekannans handtag med spricka.

Proveniens

Adliga ätten Wattrangs fideikomiss, Jacobsberg, Södermanland.