1029
476246

KAROTT med lock, av Johan Petter Grönwall, Stockholm 1825. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Locket stämplat av Anders Lundqvist, Stockholm 1830. Invändigt förgylld, rakt handtag av ebenholts med benknopp, locket med bladhölstrad kotteknopp. Diameter 23 cm, längd 38 cm, vikt 1 430 gram.