1044
481892

SKED med kronknopp, icke identifierat bomärke, Sverige 1600-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Delvis förgylld, plant skaft med sneda räfflor, i bladet gravyr. Vikt 29 gram.

Ringhängen saknas.

Svenskt Silversmide, Stpl nr. 9066