1085
526444

KAMÉCOLLIER med snidad grön sten samt troligen orientaliska pärlor. Tillverkat i Paris mellan 1809 och 1819.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Empire. Kaméer troligen föreställande romerska kejsare och kejsarinnor. I mitten en kamé föreställande Merkurius (Hermes). 18K guld. Längd 40 cm.

Lagningar/tennlödningar, pärlor saknas.

Tilläggslista

Tennlödningar samt pärlor saknas. Tidigt 1800-tal.