1113
471769

BROSCH i snidad bergkristall, gammal och åttkantsslipade diamanter, tidigt 1900-tal, sannolikt Frankrike.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Skuren bergkristall med mönster av blommor och bladverk. Genombrutet mönster. Platina. Längd 5 cm. Ej stämplad.

Små skador och nagg på bergkristall.

Proveniens

I gåva till familjen av Alice och Knut Wallenberg. Enligt tradition inköpt i S:t Petersburg.