SMYCKEGARNITYR, 4 delar innehållande brosch, armband samt örhängen med turkoser och pärlor. Ostämplade. 1800-tal.
Armring, Ø ca 60 mm, ett par örhängen med skruv, Ø 18 mm samt brosch med tre kläppar. Rikt besatta med infattade turkoser, samt orientaliska pärlor, längd 47 mm. Silver. Totalt ca 45 gram.
Slitage, nagg, broschen saknar en turkos.
×
Logga in
Kunde inte logga in