1466
513550

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt, rosenträ och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt undertill med rödkrita "Frisendorph". Bakstycke med påskrift "Leijonhielm". Tre lådor. Längd 120, bredd 59,5, höjd 84 cm.