Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1469
515238

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, valnöt, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosor. Längd 75, bredd 45, höjd 84 cm. Signerad på nedersta lådkanten "GFT". Nyckel medföljer.