1472
512625

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Fanerad med björk, rosenträ, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Inläggningar av pilkoger, pilbåge, fackla och blomkvistar. Längd 119, bredd 55, höjd 83,5 cm. Nyckel medföljer.

Senare skiva.

Proveniens

Köpt på Bukowskis 1921, auktion 231, katalognummer 142, avbildad plansch VII.