1477
484719

SKRIVBYRÅ, av Lars Almgren (mästare i Stockholm 1770-1795). Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny. Listverk och beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor. Översta lådan med lådinredning. Signerad "L.A.G.". Med Stockholms hallstämpel 1790. Längd 110, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Lösa lister medföljer. Fanerlagningar. blekt.