1485
529648

SEKRETÄR, av Pierre Pioniez (mästare i Paris 1765-1790). Louis XVI.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med rosenträ och amarant. Skiva av spräcklig marmor. Beslag av förgylld mässing. Upptill låda. Bakom klaff fyra små lådor samt hyllinredning. Nedtill hyllinredning bakom dörrpar. Signerad på ovansidans vänstra kortsida "P PIONIEZ". Längd 79, bredd 31, höjd 136 cm. Nyckel finns.

Slitage. Renoverad.