1490
503649

SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Fanerat med rosenträ. Tre lådor i sargen. Beslag av förgylld mässing. Mittlådans kant märkt "N.PETIT" (Nicolas P. mästare i Paris 1761-91), samt "JME" (Jurés-Menuisiers-Ebénistes, fransk skråstämpel). Längd 144,5, bredd 67,5, höjd 73 cm. Nyckel medföljer.

Senare beslag och fothylsor.