Madeleine Pyk – en samling F769
1491
509593

TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 700 EUR
4 360 - 6 540 USD
Klubbat pris

Mahognyfanerat. Utdragbara ljusbrickor. Beslag av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Längd 92, bredd 63, höjd 73 cm.

Brickan med skador och lagningar.

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland, "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".