1500
530627

SCHACKBORD, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Karl Johan.

Fanerat i pyramidmahogny. Lyrformad fot. Tre lådor. Beslag av förgylld mässing. Etikettmärkt "Johan Öman, Snickare och Schatullmakare i Stockholm, Huset No 5, i hörnet af Regeringsgatan och Enkhus gränd". Längd 72, bredd 40, höjd 74,5 cm. Nyckel och schackpjäser medföljer.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 130 - 1 410 EUR

1 080 - 1 350 USD

Klubbat pris:
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61