1509
519187

KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Dekor av löpande hund och blad. Kopplade kannelerade ben. Längd 88, bredd 44, höjd 84 cm.

Urna och bladrosetter på benkryss saknas.