Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1511
475981

KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Skiva av grönmelerad marmor. Snidad dekor av bladslingor med palmetter och pärlstav. Maskaroner av gjuten bly. Längd 115, bredd 57 och höjd 82,5 cm.

Senare skiva.

Proveniens

Tandläkare Emil Christensons samling
Bukowskis, november 1925. Avbildade på pl. 1.