Arne Jones E1299
1524
476350

SOFFA, SAMT KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Bemålade i vitt och blått. Stoppad rygg och sits. Soffa med lös plymå. Kannelerade ben med fleuroner. Längd 177 cm.

Proveniens

Soffan märkt med drottning Victorias (V under krona) resp. Gustav VI Adolfs ägarmonogram (G VI A 43), samt med pappersetiketter "Hauskammerei-Inventar Selle 1226 No 26/27", "Inventar Schloss Carlsruhe Rechter Flügel", "Schloss - Inventar Karlsruhe Seite 177 No 51". Numrerad 203. Karmstolarna har inga uppmärkningar.

Drottning Victoria (1862-1930) var enda dotter till storhertig Fredrik I av Baden och hans hustru Louise av Preussen. Hon växte upp på slottet i Karlsruhe. 1881 gifte hon sig med kronprins Gustav i slottskapellet i Karlsruhe.