1547
530647

STOLAR, tio stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
7 850 - 8 720 EUR
8 210 - 9 120 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Gråmålade. Genombruten rygg med kopplat spjälknippe och snidat veteax. En signerad på ovansida av ben under sits "IMS" (Jacob Malmsten, mästare i Stockholm 1780-1788).

Kompletterade.

Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, jmf identisk modell av Jacob Malmsten avbildad sid. 162.