1563
530098

SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgylld och bronserad. Dekor av blommor och musselformation. Signerad NM. Höjd 109, bredd 46,5 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Ericsberg, Södermanland. Därefter i arv.