1579
503188

SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Förgylld och bronserad. Dekor av lagergirlander, musselformation och bandrosetter. Signerad "NM". Stockholms hallstämpel 1772. Höjd 173, bredd 61 cm.