1585
519037

SPEGELLAMPETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Dekor av blommor och blad. Höjd 60, bredd 30 cm.

Senare glas.

Proveniens

Bagarmästare och grosshandlare Carl Åberg (1826-1913), Uppsala.