1595
520204

LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 400 EUR
3 720 - 4 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Nedtill blå glasskål. Höjd 95, diam 71 cm.

Senare glasskål.

Proveniens

Samling Lindh