1615
492166

BORDSLYSTER, för tre ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld mässing, porfyr samt marmor s.k. bleu turquin. Kvadratisk sockel med kolonnformat skaft och glasobelisk uppbärande krönt plym. Höjd 80 cm.

Proveniens

Signe Henschen Thiel, Villa Rosenvik, Djurgården. Bröllopsgåva från fadern Ernst Thiel.