1663
488758

BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Inläggningar av sköldpadd och mässing i boulleteknik. Delvis vitemaljerad urtavla. Märkt "JULIEN LE ROY DE LA SOCIÉTÉ DES ARST". Urverk märkt "Julien le Roy A Paris". Höjd 58, bredd 27 cm. Nycklar och pendel medföljer. Troligen inte tillverkad av Julien le Roy A Paris, som var en mycket berömd fransk kunglig urmakare under 1700-talets första del. För att dra säljfördelar av hans berömdhet satte man hans namn på andra ur tillverkade i bland annat Schweiz. För att undkomma förfalskningsanklagelser har man medvetet skrivit på urtavlan ARST istället för det korrekta ARTS.

Skador.