1668
528288

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Biskvi, förgylld och patinerad brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Guydamour à Paris" (Edme-Philibert G. mästare i Paris 1783). På urhuset sittande Bacchantinna, flankerande amoriner ridande på bockar. På sockel reliefer av Bacchuståg. Höjd 58, längd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Ottomeyer & Pröschel, Vergoldete bronzen, München 1986, del I, sid. 280, jämför liknande modell från ca 1780.