1671
519038

BORDSPENDYL, Sengustaviansk, Anders Lundstedt, (urmakare i Stockholm 1786-1820).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vit marmor samt förgylld brons. Sockelplatta med pärlkant. Kolonner uppbärande runt urhus. Vitemaljerad urtavla märkt " Lundstedt, Stockholm". Höjd 44, längd 26,5 cm. Nyckel samt del av pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage, marmor med fläckar.

Proveniens

Bagarmästare och grosshandlare Carl Åberg (1826-1913), Uppsala.